Vaikuta

Nuorisojärjestöt

Partiolippukunta Jukolan Veljet ja Siskot ry.

  • Partiotoimintaa tytöille ja pojille Nurmijärven kirkonkylällä
  • Lippukunnanjohtaja Iida Syrjänen, iida.syrjalainen@uusimaa.partio.fi, puh. 050 542 7751
  • Lippukunnanvarajohtaja Nea Mäenpää, nea.a.maenpaa@gmail.com, puh. 050 532 4946

Partiolippukunta Klapaset ry.

  • Partiotoimintaa Klaukkalassa ja sen lähialueilla tytöille ja pojille
  • Lippukunnanjohtaja Julia Tenhunen, julia.tenhunen@klapaset.fi, puh. 044 338 6871

Partiolippukunta Rajamäen Metsänkävijät ry.

  • Partiotoimintaa Rajamäellä ja Röykässä 
  • Savelantie 1, 05200 Rajamäki
  • Lippukunnanjohtaja Soile Oikkonen soile.oikkonen@partio.fi
  • Apulaislippukunnanjohtaja Markus Leskinen markus.leskinen@iki.fi

Partiolippukunta Röykän Metsänkävijät ry

  • Partiotoimintaa tytöille ja pojille Röykässä
  • Lippukunnanjohtaja Sari Kareinen, lippukuntarome@gmail.com, puh 040 7648 446

Lepsämän Partio ry.

  • Partiotoimintaa tytöille ja pojille Lepsämässä
  • Kolo eli kokoontumistila: Kylätalo Toukola Lepsämänkaari 4, 01830 Lepsämä
  • info@lepsamanpartio.fi 
  • Lippukunnanjohtaja Emppu Parkkonen, emppu.parkkonen12@gmail.com, puh. 040 6646033
  • Lippukunnan varajohtaja Mikael Hartikainen, miksu.hartikainen@gmail.com, puh. 0407179883
  • Sihteeri Marjo Brander, marjo.brander@gmail.com, puh. 040 7564668

Klaukkalan nuorisoseura ry.

  • Teatteria, kansantanssia, sirkuskoulu ja kepparikerho. Tapahtumia koko kylälle. Leirejä lapsille ja nuorille. Kesällä takapihalla piknik-kesäteatteri.
  • Seurantalo Roinelassa on monipuoliset ja tunnelmalliset tilat kaikkiin tapahtumiin
  • Seurantie 2, 01800 Klaukkala 
  • puheenjohtaja Laura Kuutti, johtokunta(at)klans.fi

Palojoen nuorisoseura ry.

  • Nuorison harrastustoiminta 
  • Koulunkulmantie 29, 01940 Palojoki
  • Esa Manneri, os. Paloonmäentie 20, 01940 Palojoki  

Perttulan-Uotilan nuorisoseura ry.

  • Harrastustoimintaa nuorille ja lapsille 
  • Vanha Perttulantie 21, 01860 Perttula  
  • perttulanrientola@gmail.com, kyselyt ja ilmoittautumiset ym. Toimintaan voi osallistua myös tulemalla tapahtumiin sekä ilmoittautumalla vapaaehtoiseksi johtokunnan jäsenille.
  • Puheenjohtaja Markku Niemi, puh. 041-5015763
  • Sihteeri ja viestintätoimikunta Riitta-Liisa Porokari, 044-3781335
  • Huvi- ja Harrastetoimikunta Varapuheenjohtaja Satu Savolainen, 040-3297295, satuli.savolainen@gmail.com

Röykän-Leppälammen nuorisoseura ry.

  • Nuorten harrastustoimintaa
  • Kaisaniementie 18,  05100 Röykkä  
  • Valo Aatrokoski, valo.aatrokoski@elisanet.fi, puh. 050 366 3362

Nurmijärven Vesaiset ry.

  • Tarkoitus järjestää virikkeellistä toimintaa kotien kanssa yhteistoiminnassa. Muotoina kerhoillat, leirit, retkeilyt ym. tapahtumat 
  • Kammonen Anne, anne.kammonen@gmail.com, puh. 040 962 5574  

Nurmijärven Keskus V.P.K ry.

  • Nuoriso-osasto 10-17-v, palokuntataitojen opettaminen nuorille, viikoittaiset harjoitukset, kilpailut, tapahtumat ja leirit
  • Suntionkuja 2 B, 01900 Nurmijärvi  
  • Nuoriso-osaston johtaja Elias Laaksonen, puh. 044 970 1039, elias.laaksonen@nurmijarvenvpk.fi
  • Sähköposti: nurmijarvenvpk@nurmijarvenvpk.fi

Perttulan VPK ry.

  • Palokuntataitojen opettaminen nuorille, viikottaiset harjoitukset, osallistuminen eri tapahtumiin ja kilpailuihin  
  • Uotilan Koulutie 23, 01860 Perttula  
  • Timo Åberg, puh. 050 045 0646

Klaukkalan-Metsäkylän VPK ry.

  • Palokuntataitojen opettaminen nuorille, viikoittaiset harjoitukset, leirit, tapahtumat ja kilpailut
  • Palokunnankuja 18, 01810 Luhtajoki
  • Nuoriso-osaston johtaja Eppu Santala, nuoriso-osasto@metsakylanvpk.fi

Nurmijärven Kehitysvammaisten Tuki ry.

  • Kehitysvammaisten ja heidän perheidensä yhteiskunnallisen tasa-arvon ja elämänlaadun edistäminen. Toimintamuodot mm. valistus-, neuvonta-, koulutus- ja virkistystoiminta. Lisätietoja nettisivuiltamme (linkki otsikossa).
  • Puheenjohtaja Marja Silvasti, marja.silvasti@gmail.com, puh. 050 301 9657

Nurmijärven Tanssi- ja Musiikkiyhdistys ry

  • Yhdistyksen tarkoituksena on herättää ja pitää vireillä kansassa ja varsinkin nuorisossa harrastusta itsekasvatukseen määrätietoiseen toimintaan kotiseudun, isänmaan ja ihmiskunnan hyväksi sekä kiinnostusta kansallisen perinnekulttuurin vaalintaan, kehittämiseen ja tunnetuksi tekemiseen.
  • Tuomistontie 53, 05100 Röykkä  
  • Pekka Nuortila, puh. 0400 601 377 

Nurmijärven Nuorten Kristillinen yhdistys ry.

  • Kristillinen nuorisotyö
  • Klaukkalantie 124, 01800 Klaukkala 
  • Esko Väisänen, puh. 040 545 2229