16.5.2025
Asuminen, Katujen kunnossapito, Liikenne, Rakentaminen
Ajankohtaista katujen kunnossapidossa

Katujen kunnossapidon alkukevään työt, kuten aurausviittojen keräys katujen varsilta, hiekanpoistot ja katujen pesu, on saatu päätökseen. Auravauriot saadaan korjattua kesäkuun alkuun mennessä.
Kesän työt käynnistetty seuraavilla toimenpiteillä:
- Reunapalteen poistoja tehdään Klaukkalan Haikalassa ja Röykässä
- Tulevia ja alkavia kivitöitä: Rajamäen Keskusraitilla ja Patruunantiellä. Nämä työt kuuluvat vuoden 2025 päällystysohjelmaan, ja ne tehdään ennen asfaltointia. Kivityökorjauksia tehdään myös Kirkonkylällä, Punamullan ja Helsingintien risteyksessä.
- Päällystysohjelman mukaisesti suurimpia asfaltointikohteita tehdään Klaukkalantiellä, Kirkkotiellä ja Rajamäellä välillä Keskusraitti-Patruunantie. Työt ajoittuvat kesä-heinäkuulle ja näistä tiedotetaan vielä erikseen.
- Katujen piennarniittojen ensimmäinen niittokerta tehdään ennen juhannusta täydeltä leveydeltä, ja toinen niittokerta elokuussa kahden metrin leveydeltä.
- Ajoratamaalaukset sekä huoltomaalaukset suojateillä ovat alkaneet viime viikolla, ja maalaustyöt jatkuvat läpi kesän.
- Ojien ja rumpujen huollot on aloitettu yhdellä kaivinkoneryhmällä.
- Liikennemerkkityöt: Uusien ajonestopuomien asennukset sekä liikennemerkkien korjaukset ja uusimiset ovat myös käynnistyneet.
- Uusien penkkien, roska-astioiden ja tuhkakuppien asennukset alkavat kesäkuun alussa.