Ajankohtaista

20.9.2025

Valtuusto

Strategia käsittelyssä valtuustoseminaarissa

Keväällä 2025 kuntavaaleissa valittu Nurmijärven kunnanvaltuusto käsittelee muun muassa yhteisiä pelisääntöjä ja kuntastrategiaa valtuustoseminaarissa. Vierailevina puheenvuoroina seminaarissa kuullaan Turun pormestarin Piia Elon esittely Turun kaupungin toimintatavoista ja tavoitteista sekä Kunnallisalan kehittämissäätiön toimitusjohtajan Jenni Airaksisen puheenvuoro poliittisesta johtamisesta.

”Valtuuston seminaarit ovat tärkeä osa kuntamme päätöksenteon valmistelua. Niissä valtuutetut voivat syventyä laajoihin ja monimutkaisiin asiakokonaisuksiin perusteellisesti ja ilman normaaleihin kokouksiin liittyviä aikataulupaineita. Lisäksi tutustumme siihen, kuinka asiat toteutetaan vahvasti kasvavassa ja kehittyvässä Turussa”, valtuuston puheenjohtaja Riikka Raekannas sanoo.

Yhtenä keskeisenä valtuustoseminaarin tarkoituksena on käydä vuoropuhelua strategian valmistelusta ennen varsinaista esitystä. Luottamushenkilöt pääsevät osallistumaan ja antamaan evästystä strategian laadintaan varten. Seminaarin jälkeen kuntastrategiasta valmistellaan esitys tulevaisuusvaliokunnalle, jonka jälkeen strategia etenee kunnanhallituksen sekä lopulta valtuuston päätettäväksi.

”Seminaarit ovat tilaisuuksia vahvistaa valtuutettujen välistä yhteistyötä ja luottamusta puoluerajojen yli. Kun valtuutetut voivat keskustella avoimesti, syntyy yhteisymmärrystä ja ratkaisuja, jotka palvelevat koko kuntaa”, Raekannas näkee ja jatkaa:
”Seminaarit tarjoavat myös mahdollisuuden parantaa yhteistyötä viranhaltijoiden ja luottamushenkilöiden välillä. Kun valmistelijoilla ja päättäjillä on yhteinen ymmärrys kuntamme haasteista ja tavoitteista, tulee päätöksenteosta johdonmukaisempaa ja kuntalaisten tavoitteita paremmin palvelevaa.”

Valtuustoseminaari järjestään Turussa 19.-20.9.2025. Seminaarit toimivat keskustelu- ja valmistelualustoina. Kunnanvaltuuston päätöksenteko tapahtuu valtuuston avoimissa kokouksissa.

”Huolehdimme, että seminaareihin käytetty aika ja resurssit ovat sijoitus hyvään hallintoon, yhteistyöhön ja kunnan tulevaisuuteen”, Riikka Raekannas näkee.

Takaisin listaukseen