Hyvinvointi, Koulutus, Lapset, Nuoriso, Opetus ja koulutus
Nurmijärven kouluissa otetaan käyttöön oppilaiden kannettaviin tietokoneisiin käyttörajoitus klo 23–06
Nurmijärven kunnan koulutuspalveluiden johtoryhmä on päättänyt ottaa käyttöön Chromebook-laitteisiin käyttörajoituksen, joka estää laitteiden käytön klo 23.00–06.00 välisenä aikana. Rajoitus astuu voimaan 10.10.2025 ja asiasta on tiedotettu huoltajia ja oppilaita. Nurmijärvellä Chromebookit eli oppilaiden koulukäytössä olevat kannettavat tietokoneet ovat käytössä 6–9. luokkalaisilla.
Päätöksen taustalla on opetuksen järjestäjän velvollisuus turvata oppimisympäristö, joka tukee lasten ja nuorten hyvinvointia. Käyttörajoituksen tavoitteena on edistää riittävää unta ja palautumista, jotka ovat tärkeitä oppimiselle, keskittymiselle ja jaksamiselle koulupäivän aikana.
Myös huoltajien suunnasta on toivottu tukea nuorten laitteen käytön rajaamiseen yöaikaan. Nyt käyttöön otettava ratkaisu tarjoaa koulujen ja kotien yhteisen työkalun, joka helpottaa digilaitteiden hallittua käyttöä.
”Opetuksen järjestäjänä haluamme tukea huoltajia kasvatustehtävässä teknisellä rajoituksella. Kodeissa on tärkeää huolehtia, että lapset ja nuoret nukkuvat riittävästi. On tärkeää, että lapsi oppii hyvissä ajoin rytmittämään arkea siten, koulutehtävät tehdään ajoissa eikä myöhään illalla. Kannustamme huoltajia keräämään koulun antamat laitteet pois, mikäli ne aiheuttavat haasteita unen ja levon kannalta ja käymään keskustelua lasten ja nuorten kanssa laitteiden käytöstä,” sanoo opetuspäällikkö Markus Torvinen.
Kyse ei siis ole vain teknisestä estosta, vaan myös yhteisestä kasvatuksellisesta linjauksesta. Koulu voi omalta osaltaan ohjata ja tukea, vaikka vastuu digilaitteiden käytöstä on viime kädessä vanhemmilla. Rajoituksen tarkoituksena on vahvistaa lasten ja nuorten hyvinvointia ja luoda yhtenäisiä käytäntöjä, joita koulut ja kodit voivat yhdessä toteuttaa.
Vastaavia yökäyttörajoituksia on käytössä jo monissa kunnissa.