Kiinteistöt, Opetus ja koulutus, Rakentaminen, Tilakeskus, Varhaiskasvatus
Lepsämän päiväkodin purkutyöt alkavat tällä viikolla
Lepsämän päiväkodin purku-urakoitsijaksi on valittu Ahosen Palvelut Oy, ja urakkasopimus on allekirjoitettu tänään. Lepsämän päiväkodin purkutyöt alkavat työmaan aitauksella, jo heti tällä viikolla (vko 46).
Urakoitsija aitaa työmaa-alueen siten, että Kaikumetsän lasten on mahdollista käyttää osaa vanhan päiväkodin leikkipihasta. Leikkipihalla sijaitsevat ulkovarastot puretaan ajankohtana, jolloin lapset eivät ole enää paikalla. Urakoitsijan kanssa sovitaan ajankohdat tarkemmin.
Koulun pihasta joudutaan ottamaan osa työmaan käyttöön, jotta urakoitsijalla on suora yhteys purkualueeseen.
Työmaa ei vaikuta päiväkodin ja koululaisten saattoliikenteeseen, eikä henkilöstön autojen paikoitustilaan. Kulku päiväkodille ja koululle on merkitty alustavaan kuvaan sinisellä nuolella.
Alustava työmaan aluesuunnitelma (pdf-muodossa).
Alustavassa kuvassa olevaa työmaan aitauslinjaa tarkennetaan tarvittaessa töiden edetessä. Purkutöiden eri työvaiheista ja urakan kestosta tiedotetaan erikseen heti, kun ne tarkentuvat.
Purkutyöt aloitetaan rakennuksen sisätilojen purulla. Työt tulevat valitettavasti aiheuttamaan lisääntynyttä rekkaliikennettä alueella sekä jonkin verran melua ja pölyä purettavan rakennuksen välittömässä läheisyydessä. Rekkaliikenne kulkee urheilukentän kautta.
Nurmijärven kunta pahoittelee päiväkodin purkutöistä aiheutuvia haittoja.