Ajankohtaista

26.2.2026

Kirjasto, Tapahtumat

Kirjastoissa tapahtuu 2.–14.3.2026

Kirjastojen maaliskuussa nautitaan runoista ja vietetään naistenpäivän etkoja. Toimittaja Ani Kellomäki puhuu pääkirjastossa kuun alkajaisiksi vaihdevuosia käsittelevästä uutuuskirjastaan.

Lastennäytelmä Hyvää huomenta, Apo Apponen! vierailee sekä pääkirjastossa että Klaukkalan kirjastossa (kuva: Jussi Virkkunen). 

Pääkirjastossa kunnioitetaan rohkeita naisia 

Vaihdevuodet vaikuttavat merkittävästi elämänlaatuun ja työkykyyn valtaosalla naisista. Toimittaja ja tietokirjailija Ani Kellomäki kertoo pääkirjastossa 2. maaliskuuta kello 18 kirjastaan V*tun vaihdevuodet: suorapuheinen selviytymisopas muutokseen. Kirja tarjoaa tutkittua tietoa ja asiantuntijoiden näkemyksiä vaihdevuosista sekä raivorehellistä tositarinaa tekijöiden omista kokemuksista menopaussisuossa. 

Yhteisöllinen korjauspaja kokoontuu Männistössä 4. maaliskuuta kello 17.30–19. Korjauspajassa opetellaan yhdessä korjaamaan ja ehostamaan vaatteita. Ota mukaan korjattava vaate tai asuste. Kirjastolta löytyy mm. parsinneuloja, lankoja, saksia, tilkkuja sekä ompelukone. Tervetuloa mukaan! 

Naisia ja tulevaa naistenpäivää juhlistetaan pääkirjastossa kirjaston ja museon yhteisvoimin 7. maaliskuuta kello 12–14 Rakkaudesta taiteeseen –tapahtumalla. Kello 12 VTM ja auktorisoitu opas Mari Anthoni luennoi Venny Soldan-Brofeldtin ja tämän aikalaisnaistaiteilijoiden työstä. Kello 13.30 nähdään Marika Sampio-Utriaisen monologinäytelmä Venny Soldan-Brofeldt – rakkaudesta taiteeseen. Paikalla on myös Marttojen kahvio. 

Kuukauden klassikkoelokuvana on romanttinen draama Love Story vuodelta 1970. Intohimoelokuvien klassikko esitetään Männistössä 9. maaliskuuta kello 13. Elokuvassa Harvardin lakiopintoja tekevä rikkaan perheen poika ja musiikkia opiskeleva työväenluokkainen tyttö rakastuvat. Kesto on 1 t 39 min ja ikäraja K12. 

Kirkonkylän elämästä ja tunnelmista talvisodan aikaan päästään kuulemaan K60-tapahtumassa 10. maaliskuuta kello 13. Kirjailija Raila Korsisaari puhuu otsikolla Työn ja toivon talvi – Nurmijärven kirkonkyläläiset talvisodan kotirintamalla

Lapsille suunnattu pienoismusikaali Kultainen valtikka valloittaa kirjaston 11. maaliskuuta kello 18. Nurmijärven Opiston laulunopettaja Marika Laineen oppilaat esiintyvät. 

Digiopastusta on tarjolla vertaisopastuksen muodossa 12. maaliskuuta kello 13–15. Enter ry:n ja EKL:n vapaaehtoiset seniorit opastavat. Ilmoittauduthan opastukseen viimeistään edellisenä päivänä. 

Kirjastossa kurkistetaan jännityskirjailija Agatha Christien elämään 12. maaliskuuta kello 18. Christie oli salaperäinen nainen, joka loi Hercule Poirotin ja Jane Marplen hahmot ja eli itse hyvin vaiherikkaan elämän. Kirjailijan henkilökuvaa ja tuotantoa avaa Christie-harrastaja Päivi Syväsola

Nauruhermoja kutkuttavassa teatteriesityksessä Hyvää huomenta, Apo Apponen! päästään seuraamaan tavallista aamua Apon elämässä. Teatteri Konnan lastennäytelmä on suunnattu yli 3-vuotiaille. Kaikille avoin esitys alkaa pääkirjastossa 14. maaliskuuta kello 10. 

Klaukkalan kirjastossa pysähdytään runouden äärelle

Klaukkalan kirjasto kutsuu nuoria nuorten iltapäivään 4. maaliskuuta kello 16–18. Iltapäivän teemana on runous, johon paneudutaan leikkaamalla ja liimaamalla tekstejä sekä blackout poetryn avulla. Nuorisopalvelut ovat mukana iltapäivässä. 

Runoilija Bettina Rantanen kertoo kirjastossa 7. maaliskuuta kello 13 tuoreesta teoksestaan Tarina vihreästä vedestä (2025) sekä kirjoittamisen merkityksestä omassa elämässään. Rantanen avaa teoksensa teemoja, luomisprosessin tunteita sekä jakaa otteen runollisesta, veden äärelle pysähtyvästä kuvastostaan. 

Aikuisten Kinossa kirjaston Tello-salissa esitetään 11. maaliskuuta kello 17.30 elokuva Kuolleiden runoilijoiden seura vuodelta 1989. Perinteitä ja tiukkaa kuria vaalivassa sisäoppilaitoksessa oppilailta odotetaan suuria. Kaikki muuttuu, kun kouluun tulee uusi opettaja, joka haastaa pojat ajattelemaan. Elokuvan kesto on 2 t 8 min. Maksuttomia lippuja jaetaan kirjastossa. 

Tule esittämään omia runojasi tai muita lyhyitä tekstejäsi Open mic –runoiltaan 12. maaliskuuta kello 18! Kirjailija ja runoilija Tarja Okkonen juontaa kaikille avoimen runoillan.  

Teatteri Konnan lastennäytelmä Hyvää huomenta, Apo Apponen! vierailee myös Klaukkalan kirjastossa 14. maaliskuuta. Apo päästetään irti kello 14.30. Maksuttomia lippuja jaetaan kirjastossa 2. maaliskuuta alkaen. 

Näyttelyt 

Galleria Villessä on esillä Maria Valkeavuolteen näyttely Ei samaan virtaan voi astua kahdesti. Klaukkalan kirjaston Galleria Toivossa voi ihailla Tiina Salovallan töitä Kolmas kivi auringosta -nimisessä näyttelyssä.

Kaikki maaliskuun tapahtumat osoitteessa https://www.nurmijarvi.fi/kuntalaisen-palvelut/kulttuuri-ja-vapaa-aika/kirjasto/tapahtumat/ 

Takaisin listaukseen