Vinkit ja aineistot
Lukuopastus
Kaipaatko uutta luettavaa? Kirjaston lukuoppaat laativat sinulle oman makusi mukaisen kirjavinkkilistan!
Marjo T. Nurminen: Maailma piirtyy kartalle - tuhat vuotta maailmankartan kulttuurihistoriaa
John Nurmisen säätiö, 2015
Suurteos, sekä kirjaimellisesti että merkitykseltään, esittelee laajasti Suomen kaksi merkittävintä karttakokoelmaa: Kansalliskirjaston A.E. Nordenskiöldin kokoelman sekä Juha Nurmisen kokoelman maailmankartoista. Suurille sivuille on perustelunsa, sillä siten teoksen hienoin anti, upeat kuvat vanhoista kartoista, pääsee todella oikeuksiinsa. Lue lisää..
Ville Kivimäki & Anssi Männistö: Sodan särkemä arki
WSOY, 2016
Sodan särkemä arki avaa hienosti sotavuosien elämää ja sodan vaikutuksia suomalaisiin. Kiihkoilematta, faktoissa pysyen, suhteuttaen asioita siihen, miten sotaa muissa Euroopan maissa koettiin. Runsas ja mielenkiintoinen kuvamateriaali on osin harvinaista ja sellaista jota ei aikoinaan haluttu julkisuuteen. Lue lisää..
Yuval Noah Harari: Sapiens. Ihmisen lyhyt historia
Bazar, 2016
Ihmiskunnan historian avainkäänteet tiivistettynä napakasti ja helppotajuisesti yhteen kirjaan. Herättää ajatuksia.. Lue vinkki täältä
230117 / el