- Tämä tapahtuma on mennyt.
Klaukkalalainen taiteilija Heinrich Ilmari Rautio on mieltynyt vuodenaikoihin. Niistä tehdyistä maalauksista hän on rakentanut myös näyttelynsä Klaukkalan kirjaston Galleria Toivoon 1.9.-30.10.
Hän kuvailee lähestymistapaansa seuraavanlaisesti.
– Olen onnekas, kun asun pohjoisessa. Täällä on kaikki neljä vuodenaikaa. Varsinkin talvi tuntuu etuoikeudelta.
– Tärkeintä on, että näen jotain, ennen kuin tartun siveltimeen. Maalaaminen ei ole teknisiä
temppuja, vaan näkemistä. Päämääräni on kokonaisuus.
– Kun olen löytänyt hyvän aiheen, maalaan sitä kymmeniä kertoja, jopa satoja kertoja. Lopulta kuva katoaa ja jäljelle jää valo, väri ja tila. Kun värit laulavat,
maalaus on valmis.
Heinrich Ilmari Rautiolla on Paratiisigalleria Klaukkalan Simolan kylässä. Se hän perusti kesällä 2009.
Ilmari Raution Vuodenajat-näyttely on esillä Klaukkalan kirjaston Galleria Toivossa ma-to klo 9-20, pe 9-18 ja la 9-16. Vapaa pääsy.
